Одна з головних деталей будь-якого велосипеда - це ланцюг. Завдяки велосипедному ланцюгу крутний момент, який створює велосипедист, передається з провідної зірки трансмісії на ведену. Від технічного стану ланцюга залежить здатність велосипедиста розвивати швидкість, перемикати передачі і просто комфортно крутити педалі без зайвих зусиль і звуків.

Навіщо змащувати ланцюг?

Існує хибна думка, що ланцюг можна не змащувати, а лише чистити. Конструкція ланцюга велосипеда складається з пластин, пінів та роликів, які знаходяться в постійному обертанні, а значить виникає тертя металевих деталей та їх зношування. Велосипедисти які не змазують ланцюг або роблять це рідко, в результаті отримують велосипед з швидкостями, що погано перемикаються, шумом і скреготом при русі. Також відсутність мастила в ланцюгу призводить до передчасного зносу ланцюга та його розриву, а зношений ланцюг у свою чергу підвищує знос задніх та передніх зірок велосипеда.

Чим і як чистити ланцюг?

Перед змащенням ланцюга потрібно його очистити від бруду, старого мастила та інших елементів, які заважають плавній та чіткій роботі всієї трансмісії велосипеда. Кращий спосіб повністю очистити ланцюг не тільки зовні, але і всередині роликів це зняти його з велосипеда і опустити в рідкий засіб для чищення велосипедного ланцюга. Підходить для дуже брудного та засохлого ланцюга. Якщо з ланцюга не відпадають шматки бруду можна скористатися аерозольним очищувачем для ланцюгів. Розпорошити очищувач на ланцюг, почекати 5-10 хвилин і витерти тканиною бруд та інші субстанції, що вийшли назовні. При необхідності повторити чистку до видалення забруднення.

Також велосипедисти використовують щітки та ланцюгомийки. За допомогою ланцюгомийки процес чистки велоланцюга ставати дуже простим і ефективним, без зняття ланцюга з велосипеда і забруднення самого велосипедиста. Ще як очищуючі рідини райдери використовують розчинники різних типів, бензин, гас, уайт-спірит, побутові миючі засоби та інші. Недоліки цих засобів – різкі запахи чи невисока ефективність очищення.

Рекомендується чистити ланцюг після кожної більш-менш тривалої поїздки, якщо на ланцюгу видно бруд, що налип. Регулярне чищення запобігає попаданню бруду в середину ланки ланцюга, звідки його вичистити не так просто.

Чим можна і не можна змащувати велосипедний ланцюг?

Після того як ланцюг чистий постає питання чим краще змащувати? Чим не можна змащувати ланцюг? Змащувати ланцюг можна будь-яким рідким мастилом, але слід враховувати властивості різних мастил. Якщо спитати досвідчених велосипедистів, вони рекомендуватимуть спеціальні тефлонові та воскові велосипедні мастила. Політетрафторетилен або тефлон - матеріал з дуже низьким коефіцієнтом тертя, мастило на основі тефлону чудово змаже і виключить тертя в деталях ланцюга. При першому змащуванні мастило проникне у ланки ланцюга і піде процес витіснення залишків бруду всередині роликів. Через кілька мастил весь бруд витіснити мастилом і ланцюг працюватиме плавно і тихо. Також слід зазначити воскові велосипедні мастила, які не тільки надійно змащують, а й утворюють на поверхні ланцюга плівку, що перешкоджає попаданню та налипанню бруду.

Виробники випускають мастила для сухої погоди, вологих умов експлуатації та універсальні. Також є восково-керамічні, керамічні на водній основі, парафінові та інші. Застосування потрібного мастила у відповідних умовах експлуатації підвищить ефективність змащувальних властивостей мастила та захистить трансмісію велосипеда. Якщо не впевнені, де завтра опинитеся на своєму велосипеді, вибирайте мастило універсального застосування.

Як змащувати ланцюг? Періодичність мастила.

смазка и чистка велосипедной цепи

Вибравши відповідне для Вас мастило і очистивши ланцюг, можна приступати до самого процесу. На кожну ланку чистого та сухого ланцюга наноситься по краплині мастила – зверху на ролик. Так щоб мастило потрапило в середину ролика кожної ланки ланцюга. Після змащення всього ланцюга, приберіть зайве змащення тканиною. Якщо ланцюг був погано очищений, на поверхні може з'явитися мастило з брудом. Приберіть бруд тканиною і перед наступним мастилом ретельно чистіть ланцюг. Своєчасне мастило та чищення ланцюга забезпечить чітке перемикання передач як переднім перемикачем, так і заднім. Також збереже ресурс ланцюга та зірок трансмісії, що суттєво знизить знос деталей трансмісії та їхню передчасну заміну.

Змащення ланцюга необхідно проводити кожні 100 км пробігу, після їзди під дощем, у разі корозії на ланках, якщо з'явився шум від ланцюга.

Багато хто радить використовувати для змащення ланцюга звичайні моторні олії, веретенки, олія для швейних машинок. Ці олії призначені для змащування закритих конструкцій з відсутністю бруду, пилу, піску та відкритої місцевості. Якщо змастити ланцюг моторним маслом, невдовзі на нього налипне пил і бруд, що призведе до забруднення всієї трансмісії велосипеда. Також не велосипедні мастила зазвичай швидко висихають або змиваються водою, мають короткий пробіг до наступної процедури мастила.